May 30, 2010

متن پیاده شده روز یکشنبه 9 خرداد 1389

یکشنبه ۹ خرداد ۱۳۸۹ و ۳۰ می‌‌۲۰۱۰

امروز در مورد یازده موضوع صحبت می‌کنیم.

موضوع اول همین چند لحظهٔ کوتاهی بود که نمایش داده شد؛ یعنی‌ برنامهٔ آقای داریوش که دیشب از صدای آمریکا پخش شد و من نیز چند لحظه‌ای از آن را انتخاب کرده و برایتان به نمایش درآوردم. دلیل این انتخاب هم این بود تا به شما بگویم که زبان هنر در مبارزات بی‌ خشونت چقدر می تواند نقش داشته باشد و چگونه می تواند آن را پیش ببرد. بحثی‌ که در مورد مبارزین لهستانی و جناح نارنجی داشتیم و توضیح دادیم که چگونه از زبان شعارهای طنز گونه، کاریکاتور و هنر در مبارزهٔ مردم لهستان استفاده می‌‌کردند.

نکته‌ دوم اینکه آقای موسوی در جمع زندانیان قبل از انقلاب نکات زیادی را بیان کرده اند. از جمله اینکه با آزادی و عدالت است که کشور اداره می شود نه با زندان، دستگیری و شکنجه. همچنین ایشان تاکید کرده اند بر اینکه زندان و دستگیری مانع سقوط رژیم شاه نشد، در واقع تلویحا اشاره کرده اند که مانع سقوط این نظام هم نخواهد شد.

نکته سوم اینکه مجید توکلی به بند عمومی‌ منتقل شده است. آقای جوادی حصار، صاحب امتیاز روزنامه تعطیل شده توس، پنج ماه است که در زندان مشهد است و کماکان بلاتکلیف است و اجازه نداده اند که وکیل انتخاب کند. همینطور آقای گلپری پور در زندان مهاباد که به اعدام محکوم شده، بر این نکته تاکید کرده است که از ۲۲ اردیبهشت که اعتصاب غذا کرده، همچنان ادامه خواهد داد تا داغ اعدام را به دل حکومتگران بگذارد و خودش به زندگی‌ خود پایان دهد. به هر صورت۱۷ روز از اعتصاب غذا این مبارز می گذرد.

نکته چهارم این است که به آقای احمد منتظری_ پسر مرحوم آیت‌الله منتظری _فشار آورده اند و دادگاه ویژهٔ روحانیت ایشان را احضار کرده اند و گفته اند که باید دفتر آقای منتظری را تعطیل کنید و وجوهات هم نگیرید. البته ایشان هم متقابلأ زیر بار نرفته اند و پنج مرجع را ذکر کرده که کتبا اجازه داده اند تا وجوهات جمع آوری شود و شرعا هم اعلام کرده اند که مقلدین آقای منتظری، خیلی‌‌ها که بقای بر میت می کنند، استفتائاتی دارند که باید این دفتربازباشد.

نکته پنجم مربوط می شود به روزنامه

wall street jornal

این روزنامه در گزارشی که داده است، مطرح کرده که بیش از ۱۸ ماه است که آمریکا کشتیهای ایرانی‌ را می گردند و توقیف می کنند، بخصوص کشتیهای کشتیرانی جمهوری اسلامی را. همچنین آقای استیوارت لیوی، معاون خزانه داری آمریکا، سعی‌ می‌کند که دنیا را متحد کند که با بالا بردن نرخ بیمه و تضمین ها بر بار و حرکت کشتیهای کشتیرانی جمهوری اسلامی را متوقف کنند. به هر صورت اگر تحریم جدید در سازمان ملل هم تصویب شود، این روند شدت خواهد گرفت و به موجب مصوبهٔ سازمان ملل، آمریکا و سایر کشورها می تواند با دست بازتری کشتیها را متوقف کنند، بگردند و یا حتی توقیف .کنند

نکته ششم اینکه آقای علی‌ لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، در مصاحبه مطبوعاتی که داشته است، صدا و سیما با قطع و وصل کردن‌های مکرر صحبت‌های او را بارها سانسور کرده، از جمله سوال خبرنگار حزب‌ا‌لله لبنان در مورد اینکه اگر اسرائیل به ایران حمله کند، ایران با اسرائیل درگیر خواهد شد؟ که صدا و سیما پاسخ آقای لاریجانی را بریده است. در هر صورت یکی‌ از نکات جالب سخنان آقای لاریجانی این است که ایشان گفته که با تنگ نظری نمی‌توان کشور را اداره کرد، که طعنه آشکاری به آقای احمدی نژاد و دولت او دارد. البته منظور آقای لاریجانی از تنگ نظری مشخص نیست، شاید به قول ظریفی‌ که می گفت برای ایشان ۳۰۰ هکتار زمین چیزی نیست و می‌گوید که قابلی‌ ندارد و احتیاج به تنگ نظری ،روی ۳۰۰ هکتار زمینی‌ که مطرح است برادر ایشان برداشته است، نیست و نباید تنگ نظری کرد. به هر حال این ماجرا دعوای درون حکومت و رییس سه قوه ی آقای خامنه‌ای و بحث اینکه آقای خامنه‌ای امکان جمع کردن پشت سرش را ندارد را باز هم نشان می دهد.

نکته هفتم اینکه روز جمعه کنگره ی آمریکا با رأی بالای موافق لایحه‌ای را در زمینه انرژی تصویب کرد که اگر هر شرکتی با ایران همکاری یا معامله کند از معامله با ارتش آمریکا ممنوع خواهد شد که به احتمال زیاد فشار جدیدی خواهد بود. البته این لایحه در صورت تصویب نهایی‌ با امضای رئیس جمهور آمریکا قابل اجرا است ودولت آمریکا اجرای هر مصوبهٔ جدید کنگرهٔ آمریکا را به بعد از تصویب قطعنامهٔ جدید در شورای امنیت سازمان ملل، موکول کرده است.

هشتمین نکته اینکه ماجرای دادستانی در مساله حمله به دفترهیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی ماجرای جالبی‌ شده است، چرا که وقتی‌ دو روز پیش اعلام شد که به دفتر دانشگاه آزاد حمله شده، گفتند که لباس شخصی‌‌ها هستند. اما حالا دادستانی آن را به عهده گرفته و معلوم شده که آدمهای دادستانی بوده اند. در این مورد اعلام شده که اسنادی در ارتباط با معاملات و پروژهایی همچون نفت، گاز و غیره پیدا شده است، اما ظاهراً اصل این حمله به این دلیل بوده که گزارش‌هایی در دفتر هیئت امنای دانشگاه آزاد بوده که از تقلب در مدرک آقای مرتضوی، آقای رحیمی و پسران آقای احمدی نژاد و همینطور گزارشی از حملهٔ وحشیانهٔ نیروهای امنیتی در سال گذشته و در مشهد، تهیه شده بوده که در این دفتر نگاهداری می شده است.

نکته نهم آنکه در تهران و در یکی‌ دو روز گذشته، در پمپ بنزین خیابان مصدق، بالاتر از سینما آفریقا که صف بوده و مردم در تنگنا بوده اند درگیری با بسیجی‌‌ها پیش آماده و وقتی‌ که خواسته اند با مردم درگیر شوند، مردم شعر "مرگ بر خامنه‌ای" سر داده اند. مکان دیگر خیابان سهروردی تهران بوده است که این روزها پلیس به بهانهٔ برخورد با مزاحمین نوامیس با جوانها درگیر می شود، درگیری متقابل جوانها با پلیس هم پیش آماده است.

نکته دهم اینکه به دنبال فاز ۲۲، ۲۳ و ۲۴ پارس جنوبی که به سپاه واگذار شد (به جای کشور ترکیه) و همینطو فاز ۱۵ و ۱۶ که قبلا واگذار شده بود( که سپاه پروژه‌ها را خوابانده و ۶۰۰۰ کارگر بیکار شده اند) ، الان هم فاز ۱۳ و ۱۴ پارس جنوبی نیز به کنسرسیومی متشکل از قرارگاه خاتم النبیای سپاه، شرکت صدرا( که این هم متعلق به سپاه است) و شرکت ملی‌ حفاری نفت واگذار شده است. به هر حال ۱۰ میلیارد دلاری که صحبت شده که به سپاه برای واگذاری پروژه های نفت و گاز داده شده این موارد را در بر می‌گیرد که بخش بزرگی‌ از اقتصاد کشور را شامل می شود. به احتمال زیاد سپاه پولهای پیش پرداخت پروژه‌ها را خواهد گرفت و هیچ کدام اینها اجرا نخواهد شد.

نکته آخر انتشار اطلاعیهٔ کمیتهٔ اجرایی مقاومت مدنی مردم ایران است(که مخفف آن کاما می شود). این کمیته برنامه های پیشنهادی را برای ماه خرداد مطرح کرده است. راجع به این اطلاعیه فردا صحبت خواهیم کرد و توضیح مفصلی راجع به آن خواهم داد.

اندکی‌ صبر/ سحر نزدیک است

تا فردا شاد، پیروز، موفق و سرافراز باشید

به امید پیروزی ایران و ایرانی‌