December 3, 2010

متن پیاده شده روز جمعه 12آذر 1389

جمعه 12 آذر 89 ، سه دسامبر2010 میلادی

درمورد 11 موضوع امروز صحبت می کنیم.

موضوع اول این که کانون نویسندگان ایران طی اطلاعیه ضمن اعلام دوازدهمین سالگرد به قتل رساندن محمد مختاری و جعفر پوینده گفته اند که مراسمی برای این شهدای راه آزادی بر سر مزارشان در امامزاده طاهر جمعه 19 آذرماه خواهند داشت. قتل ناجوانمرادنه روشنفکرانی مانند پوینده و مختاری سندی است بر حقانیت حرکت آزادی خواهان ملت ما که پرچم آزادی خواهی را برافراشته نگه داشته اند.

ده نفر از فعالین سیاسی هم خواستار آزادی دکتر ابراهیم یزدی شده اند.

از وضعیت سردار محمد عزلتی مقدم رییس ستاد ایثارگران مهندس موسوی پس از سه هفته دستگیری هیچ خبری نیست. یک خبر هم آمده بود که آقای عبدالله شهبازی که دیروز دستگیر شده بود آزاد شده ، و اگر خبری باشد درباره آن در روزهای آینده صحبت می کنیم.

همین طور خانم مهدیه گلرو فعال جنبش دانشجویی که بیش از یک سال است که زندان به سر می برد طی پیامی از زندان گفته است که حتی به قیمت دانشگاه شدن اوین باید سنگر دانشگاه را حفظ کنیم.

آقای کروبی هم در دیدار با خانواده آقای گلرواین جمله را از قول آقای جنتی نقل کرده که جنبش سبز آتش زیر خاکستری است که کل جامعه ما در آن آتش التهاب دارد.

نکته دوم این که آقای یوسف ندرخانی به جرم تبدیل کردن دین خودش به مسیحیت محکوم به اعدام شده و همین طور اسقف بهروز خانجانی هم که از خارج به ایران رفته بوده دستگیر شده است و بر اساس گفته های خواهر وی هیچ خبری از ایشان نیست. اگر این خبر تایید شود باید منتظر واکنش های بزرگی باشیم.

نکته سوم این که 370 نفر از کارکنان معدن طلای آق دره از کار اخراج شده اند. کارگران جلو فرمانداری تکاب تجمع کرده بودند و فرماندار به آنها قول داده است که آنها به کار می برگردند. گفته می شود این معدن طلا را سپاه خریده و درواقع کارفرمای اصلی سپاه است که سر سیاه زمستان کارگران را اخراج کرده است.

نکته چهارم این که آقای مصلحی وزیر اطلاعات دوباره حرف های تکراری ترورهای استادان دانشگاه گفته که عوامل شناسایی و دستگیر شده اند و عوامل انگلیس و آمریکا بوده اند و شکست خورده گان اند قبلی که به احتمال زیاد می خواهند نام مجاهدین خلق را بیاورند و به جای کار واقعی اطلاعاتی و حفاظت از مملکت در پستوهای اوین مشغول شکنجه برای ساختن یک نمایش تلویزیونی هستند که قدرت نمایی کنند.در حالی که بی کفایتی امنیتی حکومت برای تامین جان شهروندان و استادان دانشگاه انکار ناپذیر است.

در همین رابطه نکته پنجم این که فیلم هشت دقیقه ای نشان داده می شود که این بار در کرج زنی با چاقو مردی را به قتل می رساند و پلیس هم ایستاده و نگاه می کند و به نظر می رسد که پلیس ایران غیر کتک زدن مردم کار دیگری نمی کند.

نکته ششم این که مجله پی سی ورلد از قول یک موسسه آلمانی که کارهای حفاظت کامپیوتری می کند نوشته که ویروس استاکس نت یک مرحله بعدی دارد که هدف آن نیروگاه بوشهر است و توربین های نیروگاه را از کار می اندازد . این جنگ سایبری در نوع خودش بینظیر است .

نکته هفتم این که مطبوعات کانادا می گویند که دولت کانادا در حال بررسی این است که سپاه را لیست سازمان های تروریستی قرار دهد . اگر کانادا این کار را بکند احتمالا در میان دیگر کشورهای غربی هم پیرو پیدا خواهد کرد.

پارلمان آلمان هم خواستار بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران و آزادی خانم سکینه محمدی آشتیانی شده و از حرکت دولت آلمان برای پناه دادن به پناهجویان ایرانی حمایت کرده است.

نکته هشتم این که اطلاع رسانی های جدید از آلودگی تهران این فاجعه ملی در حال اتفاق افتادن است صحبت از این است که این آلودگی به مرحله فوق العاده خطرناکی رسیده است و احتمالا در هفته آینده هم چند روز تعطیل شود. جالب است که شایعاتی که میان مردم هست که این خجم بالای آلودگی به خاطر بنزین غیر استاندارد است باعثث شده بخش های از حکومت واکنش نشان داده اند و گفته اند که نه این آلودگی ربطی به تولید بنزین در پتروشیمی ها ندارد.

نکته نهم این که بعد از این که در صحبت های آقای احمدی نژاد در سالگرد آقای کردان تراکت هایی علیه آقای علی لاریجانی پخش شده بود. روز گذشته آقای لاریجانی هم در قم صحبت از این که کرده که روحانیت این چنین است و آن چنان است و یک عده رمال و دعانویس روحانیت را تضعیف می کنند و طعنه های آشکاری به آقای احمدی نژآد زده است. این سریال احمدی نژاد و لاریجانی ها ادامه دارد.

نکته دهم این که بعد از این که در اسناد ویکی لیکس مطرح شد که آقای خامنه ای سرطان خون دارد و بحران جانشینی ایشان بسیار جدی است. روز گذشته که ایشان صحبت کرده که باید قدرت طلب ها نباشد و نباید به قدرت برسند ولی به نظر می رسد زمینه سازی برای جانشینی ایشان ادامه دارد.

نکته آخر درباره بحث ما درباره آموزش است. آموزش زیر سه سر فصل طبقه بندی می شود.

مباحث تئوریک مثل کتاب جین شارپ یا کتاب قدرت برتر و امثال ان

مباحث استراتژیک مثل پنجاه نکته اساسی یا درس هایی کانواس

و تجربیات کشورهای دیگر است که موارد متعددی را خدمتتان معرفی کرده ام.

بچه ها به ویژه کسانی که از شهرستان ها برای من می نویسند که چی کار کنیم پاسخ این است که جزوات کوتاه و قابل فهم عموم باید از این ها تهیه کرد و در اختیار عموم قرار داد که در روزهای بعد بیشتر درباره اش حرف می زنیم.

تا فردا شاد پیروز موفق و سرافراز باشید

به امید پیروزی ایران و ایرانی
V