December 7, 2010

متن پیاده شده روز سه شنبه 16 آذر 1389

سلام

سه شنبه 16 آذر 1389 هفتم دسامبر 2010 میلادی

ابتدا عذرخواهی بکنم از اینکه در سفر هستم و کیفیت برنامه مطلوب نیست. در مورد 9 موضوع امروز صحبت میکنیم

موضوع اول اینکه مراسم روز گذشته در دانشگاه تهران به خوبی برگزار شد. جو امنیتی سنگینی بود اما دانشجوها در سالن و بخصوص در بیرون از محوطه شعارهای مرگ بر دیکتاتور و نصرمن الله و فتح قریب، مرگ بر این دولت مردم فریب و سایر شعارها را سر دادند. از چند نقطهء تهران هم فریاد الله اکبر شنیده شد. در دانشگاه آزاد هم پس از صدور اطلاعیهء مشترک از هشت مرکز دانشگاه آزاد، جو امنیتی برقرار شده بود و بخصوص در دانشکدهء مهندسی دانشگاه آزاد واقع در تهران جنوب. در دانشگاه صنعتی سهند تبریز هم دانشجویان در مراسم فرمایشی و حکومتی که آقای نقدی نمایندهء ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی قرار بود صحبت بکنه و اجازهء پرسش و پاسخ به دانشجویان ندادند دست به شعار دادن و خواندن سرود یار دبستانی کردند و بعد به محوطه آمده و شعارهای جنبش را سر دادند


نکتهء دوم اینکه خانم نسرین ستوده این وکیل مدافع آزادی بیان مجدداً دست به اعتصاب غذا زده. او در دلایل اعتصاب غذایش ذکر کرده که 95 روز است که در سلولهای انفرادی بند 209 زندانی است و حتی پدرش که فوت کرده به او خبر نداده اند و مرخصی و به اجازه نداده اند بیرون از زندان بیاید و در مراسم پدرش شرکت بکنه، اجازهء ملاقات با خانواده اش نمیدهند، بیش از 12 برگه و نامه در دفاعیه از پرونده اش گم شده و دلایل دیگری را ذکر کرده و خواهان تبدیل قرار خودش و آزادی اش شده است. همینطور رضا شهابی فعال کارگری هم دست به اعتصاب غذا زده است. خانواده های شهدای جنبش سبز هم که در مراسم سالگرد یکی از شهدای جنبش سبز در بهشت زهرا شرکت کرده بودند، دستگیر شدند از جمله خانوادهء سهراب اعرابی.
همینطور خانم لیلا توسلی دختر آقای مهندس توسلی که شاهد زیر گرفتن یکی از فعالین توسط ماشین نیروی انتظامی در عاشورای سال گذشته بوده و این را در یک مصاحبه هم اعلام کرد به 2 سال زندان محکوم شده و به زندان برگردانده شده برای کشیدن حبس خودش.

نکتهء سوم اینکه مجید توکلی و بهارهء هدایت، 2 تن از رهبران جنبش دانشجویی کشور در پیامی به دانشجویان خارج از ایران به مناسبت 16 آذر دو نکته را پافشاری کرده اند، یکی برانگیختن حساسیت بین المللی نسبت به سرکوبگران مردم و جنبش دانشجویی ، و دیگری استفاده از ابزارهای تکنولوژیک و اینترنت و وسایل دیگر برای تداوم جو تضارب آراء و تبادل اندیشه ها که از مسوولیتهای جنبش دانشجویی است. همینطور جمعی از اساتید مختلف دانشگاههای کشور طی اطلاعیه ای به فضای امنیتی و جو ضد اساتید و ضد دانشجویان در دانشگاهها اعتراض کردند. جمعیت مبارزه با تبعییض تحصیلی هم خواهان آزادسازی کلیهء زندانیان سیاسی و برگشت به تحصیل محروم شدگان از تحصیل شد.

نکتهء چهارم اینکه کارگران ریسندگی کاشان در جلوی فرمانداری تجمع کردند، 27 ماه حقوق معوقهء کارگران پرداخت نشده، به آنها قول داده شده بود که هفته ای 80 هزار تومان بهشان بدهند که اون قول را هم عمل نکردند.

نکتهء پنجم اینکه آلودگی هوا به کرج هم کشیده شده و امروز سه شنبه بعد از ظهر کرج نیمه تعطیل خواهد بود، مدارس و کارخانجات تعطیل شدند و در تهران هم طرح مسخره ای از طرف دولت مطرح شده که با هواپیماهای آب پاش از آسمان آب بپاشند روی آلودگی! یکنفر ضرب و تقسیم نکرده که معادل اندکی باران چند صد هزار پرواز و چند هواپیما نیاز هست.

نکتهء ششم اینکه آقای جعفر پناهی فیلمساز مبارز برای شرکت در عضویت در هیأت داوران جشنوارهء فیلم برلین دعوت شده و بدین ترتیب حکومت بر سر دوراهی قرار میگیره که آیا به پناهی میتواند اجازه بدهد برای جنشواره بیاید، و اگر ندهد باز واکنشهای بین المللی خواهد بود.

نکتهء هفتم اینکه یکی دیگر از اسناد ویکی لیکس حاکی از این است که ایران هزینهء ساخت شبکهء مخابراتی مخفی در لبنان را برای حزب الله پرداخته و آن را انجام داده است.

نکتهء هشتم اینکه آقای محسنی اژه ای در مصاحبهء مفصلی که کرده اعلام کرده که عوامل مستقیم ترورهای اخیر دستگیر نشده اند ولی مرتبطینی با آنها دستگیر شده اند و اعتراف هم کرده اند. یعنی همان سناریوهایی که خدا میداند چه کسانی را شکنجه کرده اند تا بیارند جلوی تلویزیون برای اعترافاتی که میخواهند. به هر صورت ایشون گفته که این فیلمی که در کرج از قتل شده مربوط به دی ماه 88 است و درواقع عذر بدتر از گناه ایشون آورده و ضمناً خط و نشون کشیده دوباره برای مشارکت و مجاهدین انقلاب به دلیل اطلاعیه هایی که منتشر کرده اند.

و نکتهء آخر اینکه مذاکرات ژنو روز گذشته شروع شده و امروز هم ادامه دارد. ایران از اروپا خواسته که ترورهای اخیر را محکوم کنند و البته امری بدیهی است که کشورهای اروپایی خواهند کرد ولی آن را احتمالاً به عنوان یک پیروزی میخواهند در کشور مطرح بکنند. ایران گفته بود که حاضر نیست بر سر غنی سازی صحبت بکنند ولی این مقدار که گزارش بیرون آمده این است که اکثریت وقت جلسهء روز گذشته از ایران اتفاقاً در مورد برنامهء غنی سازی بوده است.


اندکی صبر سحر نزدیک است
تا فردا شاد، پیروز، موفق و سرافراز باشید
به امید پیروزی ایران و ایرانی
V