January 14, 2011

متن پیاده شده روز جمعه 24 دی 1389

سلام
جمعه 24 دی ماه 1389، 14 ژانویهء 2011 میلادی

در مورد 7 موضوع امروز صحبت میکنیم.
موضوع اول اینکه خبرگزاری مهر خبر از این میده که حوالهء نفت کوره برای کارخانه های آجرپزی از دویست هزار تومان به 5 میلیون و سیصد هزار تومان افزایش پیدا کرده. به همین دلیل هم آجر از تنی بیست هزار و پانصد تومان به سی و هفت هزار تومان تا چهل هزار تومان بسته به نوع آجر افزایش پیدا کرده است. سیمان هم حداقل یک افزایش 20 درصدی دارد.

به همین دلیل و همین روال، کارخانجات دیگری که سازندهء وسایل و امکانات مورد نیاز در خانه سازی افزایش قیمت خواهند داشت و خانه سازی افزایش قیمت خواهد داشت و به دلیل عدم قدرت خرید مردم خانه ها بیشتر در واقع بفرویش نمیرسند و میمانند و معاملاتش راکد میشود و به تبع آن کارخانجات تولید کنندهء موارد مورد نیاز برای خانه سازی بیشتر راکد میشوند. این مکانیزمی است که درواقع در کمین تمام کارخانجات کشور هست و رکود بزرگی که پیش بینی میشود. همینطور سایت آفتاب خبر از این داده که دولت جو را که 210 تومان به قیمت تثبیتی از کشاورز میخرد به قیمت 320 تومان عرضه میکند و بهمین نسبت سایر موارد تشکیل دهندهء خوراک دام مثل ذرت و سویا هم افزایش قیمت داشته اند و مجموعاً افزایش قیمت علوفهء دام باعث افزایش قیمت محصولات دامی شد و چون دولت قرار از بهمن ماه رایانهء شیر را حذف بکند قابل پیش بینی است که افزایش بزرگی هم در قیمت شیر و گوشت داشته باشیم.
آقای محسن هاشمی هم صحبت از اینکه کرده که بدلیل اینکه نرخ برق برای شرکت مترو بیش از 5 برابر شده و دولت کمک و یارانه ای که به مترو میداده را نپرداخته و با افزایش قیمتش هم موافقت نمیشود، شرکت مترو امکان پرداخت قبض برق را ندارد و اگر وزارت نیرو برق را قطع بکند، آن وقت شرکت مترو تعطیل خواهد شد. امری که البته بعید بنظر میرسه ولی این هم ماجرایی است که در انتظار بسیاری از شرکتهای دولتی، بسیاری از موسسات و نهایتاً خانه ها و خانوارهاست که نهایتاً امکان پرداخت قبض برق را نخواهند داشت.

نکتهء دوم اینکه خبرگزاری رویترز خبر میدهد که شرکت نفت و گاز طبیعی هند قراردادی با پارس جنوبی برای گاز مایع قرار بوده امضاء کنه که آن را بدلیل تحریمها به تأخیر انداخته است. همینطور وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد که 24 شرکت کشتیرانی دیگر متعلق به جمهوری اسلامی که بیست مورد از آنها در هنگ کنگ ثبت شده اند و 4 تا در جزیرهء مان بین ایرلند و انگلیس در لیست تحریمهای آمریکا قرار گرفته اند و آقای استیوارت لوی، معاون ادارهء خزانه داری آمریکا گفته که این شرکتها از شرکتهای پوششی هستند که برای پوشش دادن به کارهای خلاف تحریمهای شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی بکار برده میشود. همینطور دو شرکت صنایع هوا-فضای ایران بنام گروه صنایع شهید احمد کاظمی و صنایع شهید بابایی هم در لیست تحریمهای آمریکا قرار گرفته اند.

نکتهء سوم اینکه خانم اشرف منتظری، دختر آیت الله منتظری در مطلبی که نوشته نکته ای را خطاب به آقای هاشمی رفسنجانی و در حالتی سرزنش وار گفته که در زمانی که پدرش در حصر قرار داشت و فشارهای زیادی به آقای منتظری و خانواده اش وارد میشد، آقای منتظری نامه ای به آقای رفسنجانی نوشته و گفته که اگر الان کاری نکنید این شتری است که بعداً در منزل شما هم میخوابد. به هر صورت خانم منتظری در واقع مطرح کرده که آن زمانی که به مراجع و روحانیون و دلسوزان کشور سخت میگرفتند و حمله میکردند، سکوت خیلی ها باعث شده که کشور در واقع به اینجا برسد. نامه به امضای 170 نفر در دفاع از زنان زندانی و ابراز نگرانی از وضعیت زنان قهرمان زندانی ما هم منتشر شده.

نکتهء چهارم اینکه در افغانستان برای چندمین بار طی هفته های گذشته، تظاهرات ضد ایرانی برگزار شده است. تظاهراتی که روز گذشته در مقابل سفارت ایران در کابل برگزار شد، عکسهای آقای خامنه ای که از دهان و دستهای او خون میچکد، بالا برده شد و شعار مرگ بر خامنه ای داده شده و تخم مرغ و گوجه فرنگی بسمت سفارت ایران پرتاب شده. به هر حال مشکلی که تظاهر کنندگان مطرح کرده اند مسألهء همان فیلمی است که از شبکهء طلوع پخش شده و رفتار بد مرزبانان را با پناهجویان و کشته شدگان افغانی نشون میده. همینطور مسألهء تاکنرهای سوخت و عدم ارسال سوخت که از ایران ترانزیت میشده و میرفته، کماکان مورد نارضایتی افغانها قرار دارد.

نکتهء پنجم اینکه هواپیمای سقوط کرده قرار بوده هواپیمای فوکر باشه ولی در آخرین لحظه با هواپیمای بوئینگ 727 تعویض شده و سقوط هواپیما بدلیل شرایط بد آب و هوایی، آنچه که وزیر راه و ترابری گفته، نبوده و مشکل نقص فنی بوده. به هر صورت مجلس در صدد طرح سوال از وزیر راه و پرسش از او و احتمالاً استیضاح از اوست.
همینطور روز گذشته برای چندمین روز پیاپی باز هم یک هواپیما که از تهران عازم یزد بود به دلیل نقص فنی بلافاصله به فرودگاه تهران برگشت و به زمین نشست. داستان هواپیماها مدتی است که شدت گرفته است.

نکتهء ششم اینکه چین و روسیه هم به ایران جواب کرده و در تور دو روزه ای که ایران ترتیب داده و خیلی کشورها را دعوت کرد که بیایند و از تاسیسات هسته ای ایران بازدید کنند نمی روند، به دنبال آمریکا، اتحادیهء اروپا، چین و روسیه هم هرکدام با جوابهای جداگانه ای که داده اند این کار را محول کرده اند به متخصصان آژانس و البته گفته اند که کار خوبی است و بخصوص روسیه، وزیر خارجه اش آقای لائورف برخورد سیاستمدارانه ای کرده و گفته که ایران کار خوبی میکنه و نشان میدهد که میخواهد همکاری کند ولی بازدید از صنایع هسته ای کار متخصصینی است که از آژانس بروند و آنها میروند و بازدید میکنند. به این ترتیب مانور سیاسی ایران چندان خریداری در دنیا پیدا نکرده است.

نکتهء هفتم اینکه و آخرین نکتهء بحث ما مسألهء لبنان است که به نقاط بحرانی در حال نزدیک شدن است. در واقع بعد از اینکه معلوم شد در دادگاهی که برای رفیق حریری تعیین شده و قرار است تا آخر ماه ژانویه کیفرخواست دادگاه تعیین بشه و اسامی متهمین معلوم شده که شهادت دو نفر از ایران و عبدالحلیم خدام معاون قبلی رییس جمهوری سوریه، از شاهدان جدی در این دادگاه هستند و در این دادگاه قرار است مطرح شود که کسانیکه رفیق حریری را کشتند، عوامل حزب الله لبنان، آنهم با دستور و پشتیبانی ایران بوده اند، روز گذشته همانطور که خدمتتون عرض کردم، حزب الله 10 وزیر عضو خودش و یک وزیر شیعه که به آنها نزدیک را از دولت استعفاء دادند و دولت آقای سعد حریری، دولت وحدت ملی، سقوط کرده. اکنون پیش روی لبنان چندین سناریو قرار گرفته، بخصوص با توجه به فشاری که آمریکا و اروپا و جامعهء جهانی آورده که این دادگاه به هر شکل باید انجام شود. بخصوص اینکه در خبرها آمده که آقای اوباما گفته درحال بررسی است که حتی اگر در داخل لبنان برگزاری دادگاه با مشکل روبرو شود، خارج از لبنان و در سطح بین المللی برگزار کنند. به هر صورت اگر حوادثی که در لبنان در کمین است، یک بعد آن میتواند این باشد که چون ایران درگیر این ماجرا است و زیر فشار جامعهء بین المللی قرار میگیرد و صحبت از این است که ترکیه، مصر و عربستان بروند در لبنان دخالت بکنند و اجازه ندهند که حزب الله لبنان با زور و اسلحه در واقع خواست ایران را تحمیل بکند و جلوی دادگاه را بگیرد، در این حالت ممکن است ماجراجویی های ایران بخصوص برای به میدان آوردن اسرائیل کاری باشد که ایران را درگیر جنگ و فعالیت های نظامی در منطقه بکند. بخصوص اینکه از هفتهء گذشته ایران با پخش اعترافات و سایر کارهایی که کرده، تنش را با اسرائیل بالا برده. این اون موضوعی است که ایران و ژنرالها در دستور کار داشته باشند تا مشکلات داخلی را هم تحت الشعاع قرار دهند.

اندکی صبر، سحر نزدیک است
تا فردا شاد، پیروز، موفق و سرافراز باشید
به امید پیروزی ایران و ایرانی
V